Yunan bakandan Türkiye açıklaması: Endişeliyim

Bir dönem Yunanistan’ın dışişleri bakanı olarak görev aldıktan sonra geçen yıl savunma bakanı olarak görevlendirilen Nikos Dendias, son dönemde normalleşme adımlarının atıldığı Ankara-Atina hattıyla ilgili konuştu.

Dendias iki ülke arasındaki ilişkilerden dolayı endişeli olduğunu söyledi. Dendias, “Her iki ülke de pozitif atmosfer yaratıp Ege’de suların sakinleşmesine yönelik adımlar atsa da ben endişeliyim” dedi. Yunan bakan, “Türkiye’nin son dönemde tonunu düşürmesine rağmen halen pozisyonlarında bir değişiklik yok. Türkiye tonunu düşürdü ama pozisyonunu uzaktan bile olsa değiştirmedi. Buradan nasıl bir sonuç çıkarmalıyız? Önümüzdeki on yılı planlarken hiçbir yanılsamaya kapılmamalıyız” ifadesini kullandı.

“KİMSE BÖYLE DÜŞÜNMÜYOR”

Parlamento Dışişleri ve Milli Savunma Komisyonu’nda yaptığı konuşmada Dendias son dönemde Yunanistan’ın ordusunu güçlendirmek için yeni satın alımlar yapmasının doğru bir karar olduğunu da dile getirdi. Dendias, “Eğer sınır komşumuzun bizim için en iyisini düşünen bir ülke olduğuna inanıyorsanız o zaman orduyu modernleştirme tartışmalarına gerek yok. Fakat kimse böyle düşünmüyor. Biz yeni bir çağın zorluklarına dayanacak şekilde gücümüzü yenilemeliyiz” dedi.

Dendias, oluşan sakin atmosferi sürdürmenin öncelikleri olduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x