Ürdün Hava Kuvvetleri’nin Suriye’ye düzenlediği hava saldırısında 10 kişi öldü

Ürdün hava kuvvetlerinin Suriye’nin güneyine düzenlediği hava saldırısında 10 kişi öldü

Suriyeli muhalif aktivistler, sınır ötesi uyuşturucu kaçakçılarının aktif olduğu bölgeye Ürdün hava kuvvetleri tarafından yapıldığını tahmin ettiklerihava saldırısında 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Muhalif savaş gözlemcisi İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Orman köyüne düzenlenen saldırıda aralarında iki çocuk ve en az üç kadının da bulunduğu 10 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Gözlemevi başkanı Rami Abdurrahman, şunları söyledi: Öldürülen kişilerin kaçakçılıkla hiçbir ilgisi yoktu, bu da Ürdün hava kuvvetlerinin yerel halktan yanlış istihbarat almış olabileceğini akla getiriyor.

Kaçakçılar son yıllarda Ürdün’ü yüksek düzeyde bağımlılık yaratan Captagon amfetaminlerini Suriye’den, özellikle de petrol zengini Arap Körfez ülkelerine kaçırmak için bir koridor olarak kullandı. Ürdünlü yetkililer, kaçakçıların uyuşturucuyu sınırdan geçirmek için drone kullandığı bazı kaçakçılık girişimleri de dahil olmak üzere çok sayıda kaçakçılık girişimini durdurmayı başardı.

Yerel aktivist kolektif Suwayda24’ün Genel Yayın Yönetmeni Rayan Maarouf, Associated Press’e Orman’a düzenlenen saldırıda 10 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca yakınlardaki Malah köyüne de saldırı düzenlendiğini ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadığını söyledi. Maarouf, arama çalışmalarının devam ettiğini ve ölü sayısının artabileceğini söyledi.

“Masum insanlar her zaman bu tür grevlerde hayatlarını kaybediyorlar,” diyerek, bazen grevlerin kaçakçıların yakınında yaşayan insanların evlerine veya ilaçların saklandığı depolara yakın olduğunu söyledi.

Ürdün şu ana kadar herhangi bir saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir