Sömestr tatilinde çocuklarla birlikte gidilebilecek kültür sanat etkinlikleri

YARIYIL TATİLİNDE İŞ SANAT’TAN ÜCRETSİZ ATÖLYELER

İş Sanat, yarıyıl tatiline giren öğrencileri İstanbul ve Ankara’da bulunan müzelerinde birbirinden renkli atölyelerde ücretsiz ağırlayacak. İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi de yarıyıl tatilinde birbirinden renkli atölyeleri ile öğrencileri bekliyor.

3-5 yaş grubunun katılabileceği Benim Hayvan Dostlarım atölyesinde Türk Resmini İzlemek Sergisi’nde yer alan Hayvanlar Âlemi odasında sergilenen resimler ve heykeller ebeveyn ve çocuklarla birlikte incelenecek. Daha sonra kendilerine bir habitat seçen çocuklar farklı malzemeler kullanarak seçtikleri habitatta yaşayabilecek bir hayvanın heykelini yapacaklar.

6-9 yaş grubunun katılabileceği Kat Kat Duygular atölyesinde ise çocuklar Türk Resmini İzlemek Sergisi’nde yer alan soyut eserler aracılığıyla kavramlar dünyası ile tanışacak. Sanatçıların hayal dünyalarının ve ilham kaynaklarının keşfedileceği bu atölyenin sonunda her çocuk kendi yaptığı soyut sanat çalışmasını özel bir katlama tekniği ile akordiyon kitap tasarımına dönüştürecek.

İstanbul Eminönü’nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi, atölye çalışmaları ile öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmelerini, yeni beceriler kazanmalarını ve tatil boyunca eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacak.

5-6 yaş grubunun katılabileceği Yaşasın Cumhuriyet atölyesi, çocukları Cumhuriyet’in ilk 15 yılını kapsayan bir zaman yolculuğuna çıkartıyor. Aynı başlıklı süreli sergide yer alan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından ilham alan çocuklar kendi kutlama taçlarını hazırlıyorlar.

7-9 yaş grubunun katılabileceği Robotik Kodlama Üretim Bandı atölyesinde ise katılımcılar üretim bandının işlevini ve günlük kullanımdaki yerini keşfederek özel motorize yapı taşlı Lego kitler ile kendi 3 boyutlu üretim bandı modellerini inşa eder. Mühendislik, matematik ve teknolojiyi bir araya getiren çalışmada katılımcılar kendi tasarımlarının yanı sıra planlama, zaman yönetimi ve yaratıcı düşünme gibi edimleri geliştirme fırsatı bulurlar.

Ankara Ulus’taki tarihi İş Bankası binasında bulunan İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Müzede Masal: Birikim Masalı (Ebeveyn-Çocuk Atölyesi), Cumhuriyet Postası Atölyesi ve Antik Kent Nysa’yı Geziyorum gibi pek çok atölye ile ara tatildeki çocuklara keyifli saatler sunuyor.

3-5 yaş grubunun katılabileceği Müzede Masal: Birikim Masalı atölyesi ebeveynlere ve çocuklara “-İftiharla Sunar sergisindeki bulmacaları çözdürüyor ve etkileşimli masal anlatısına katılmaları için fırsat sunuyor. Aynı zamanda koleksiyondan alınan ilhamla baskı tekniğiyle kendi el çantalarını tasarlamalarına olanak sağlıyor.

8-10 yaş grubunun katılabileceği Cumhuriyet Postası atölyesi ise katılımcılarını öncelikle Yaşasın Cumhuriyet sergisini rehberli olarak gezdiriyor. Ülkenin kalkınması için atılan adımları keşfeden katılımcılar, tur sonrasında yapılan etkinlikte dönem pulları replikalarıyla birlikte kendi kartpostallarını yaparak atölyeden ayrılıyor.

İBB ŞEHİR TİYATROLARI İLK DEFA SÖMESTR TATİLİNE ÖZEL, ÇOCUKLARLA OYUNLARINI BULUŞTURUYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ocak ayında mevcut çocuk oyunlarının yanı sıra yarıyıl tatiline özel sahneleyeceği çocuk oyunlarıyla minik seyircilerle buluşuyor. Tiyatroseverler 22 Ocak ve 29 Ocak 2024 tarihlerinde; Bekçi İle Postacı, Bir Gece Masalı, Çöpsüz Dünya adlı yerli ve yabancı klasik eserlerle yeni maceralara tanık oluyor.

PERA ÖĞRENME’DEN YARIYIL TATİLİ ATÖLYELERİ

Pera Öğrenme yarıyıl tatilinde öğrenci ve öğretmenlere yönelik farklı programlar sunuyor. Pera Müzesi’ndeki sergiler paralelinde düzenlenen atölye ve sergi turları 23 Ocak – 4 Şubat arasında müzede gerçekleşecek. 4-6, 7-12 ve 13-17 yaş gruplarına özel etkinliklerin bulunduğu programda öğrenciler; ahşap baskı, heykel, çivi yazısı, stop-motion animasyon, Kintsugi, papier-mâché (kağıt hamuru) gibi farklı teknikleri deneyimleme fırsatı bulacak. Çocukların velileriyle birlikte katılabileceği bir etkinliğin de yer aldığı program 15 farklı yaratıcı sanat atölyesinden oluşuyor.

ATÖLYE PROGRAMI:

PERA ÇOCUK (4-6 Yaş)
Renkli Katmanlar: Şeffaf Tablom
23 Ocak Salı, 10.30
26 Ocak Cuma, 10.30
2 Şubat Cuma, 10.30

Ahşap Baskı: Tek Motif, Çok Desen!
24 Ocak Çarşamba, 10.30
27 Ocak Cumartesi, 10.30

Panoramadan Düşsel Heykele
25 Ocak Perşembe, 10.30
30 Ocak Salı, 10.30

Evvel Zaman Dışında: Geleceğin Masalı
27 Ocak Cumartesi, 13.30

PERA ÇOCUK (7-12 Yaş)
Parçadan Bütüne: Kolektif Yaratım
24 Ocak Çarşamba, 13.30

Çivi Yazısıyla Kil Tablet
24 Ocak Çarşamba, 15.30
4 Şubat Pazar, 12.30

Stop-Motion: Konuşan Resimler
30 Ocak Salı, 13.30

Manzaranın Hissi: Kent Heykeli Tasarımı
1 Şubat Perşembe, 10.30

“Küçük Sarı Daire”: Ebeveyn-Çocuk Müze Deneyimi
3 Şubat Cumartesi, 15.30

PERA ÇOCUK (9-12 Yaş)
Kintsugi: Kırık Parçaları Dönüştür!
25 Ocak Perşembe, 13.30
1 Şubat Perşembe, 15.30

Fenakistiskop: Döndür Canlansın!
1 Şubat Perşembe, 13.30

Kağıt Hamurundan Kase
23 Ocak Salı, 13.30
4 Şubat Pazar, 15.00

PERA GENÇ (13-17 Yaş)
Müzede Drama: Resimlerin İzini Sürmek
25 Ocak Perşembe, 15.30

Wolfie Harikalar Operası’nda

Wolfie Harikalar Operası’nda, zamanı olmayan bir mekâna düşen Yönetmen’in, opera eserini hayata geçirme serüvenini konu alınıyor. Operayı tanımaya çalışan Yönetmen’in seçmeler sırasında Mozart’ın küçüklüğü Wolfie’yi görmesi ile macera başlıyor. Besteci Şef Umut Kosman’ın yönettiği eserin yapımcılığını Duende Global, rejisörlüğü Caner Akın üstleniyor. Tan Sağtürk Akademi dansçılarının katılımıyla sahnelenecek Wolfie Harikalar Operası, 3 Şubat Cumartesi günü, saat 12.00 ve 15.00’te AKM Tiyatro Salonunda gerçekleşecek.

Bir Zebra Müzikali

Barış Can Çelik’in yazdığı, Alim Dedei’nin yönettiği, Burak Aydın, Tarkan Demirtaş, Nihal Arslan, Fatma Doyuk, Özlem Gönül ve Elif Atalay’ın rol aldığı ‘Bir Zebra Müzikali’ AKM Tiyatro Salonu’nda 1 Şubat’ta minik izleyicilerle buluşacak. Kharo Çölü’nde yaşayan zebraların macerasını konu alan oyun, müzik, dans ve macera dolu bir atmosfer sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x