MOSSAD davasında karar açıklandı

İsrail İstihbarat Servisi adına, Türkiye’de ikamet eden veya Türkiye ile ekonomik ilişkileri olan bazı kişilerin malvarlığı bilgileri gibi hassas verilerini toplayarak takiplerini yaptığı ileri sürülen Selçuk Küçükkaya ve sahada fotoğraflama ve araştırma yapanlardan oluşanların da bulunduğu toplam 17 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki söz konusu duruşmaya tutuklu sanıklar Selçuk Küçükkaya, Cengiz Çalışkan, Cenk Birtürk ve Musa Kuş ile 9 tutuksuz sanık ve taraf avukatları da katıldı. Sanıklar, bir önceki celse verilen mütalaaya karşı savunmalarını gerçekleştirerek beraatlarını talep etti.

KARAR ÇIKTI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Selçuk Küçükkaya’yı ‘Siyasal ve askeri casusluk’ suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca sanık Küçükkaya, Uğur Mumcu suikasti davasının sanığı Abdulhamit Çelik ve eşi Hülya Çelik’e yönelik ‘İmzasız mektupla veya özel işaretlerle ve birden fazla kişiyle tehdit’ suçundan 6 yıl 8 ay ve ‘Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak’ suçundan ise 5 yıl olmak üzere toplam 26 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

CASUSLUKTAN CEZA ALDILAR

Heyet, ayrıca sanıklar Cenk Birtürk, Fatma Birtürk ve Musa Kuş’u, Küçükkaya ile aynı suçlardan 18’er yıl 4’er ay hapis cezasına hükmederken, sanık Emre Birtürk’e ‘Siyasal ve askeri casusluğa yardım’ ile iki kişiye karşı ‘Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak’ suçlarından toplam 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

BİR SANIĞA TAHLİYE

Heyet, diğer 11 sanığı ‘Siyasal ve askeri casusluğa yardım’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Firari sanık Serkan Özdemirci hakkındaki yakalama kararının devamına ve dosyasının ayrılmasına karar verildi. Sanıklar Selçuk Küçükkaya, Musa Kuş ve Cenk Birtürk’ün tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, sanık Cengiz Çalışkan’ı tahliye etti.

‘ÖRGÜT KURMA’ SUÇ DUYURUSU

Öte yandan mahkeme heyeti, tüm sanıklar hakkında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma’ suçunu oluşturma ihtimalini dikkate alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x