Mehmet Nuri Ersoy: Başkan adaylarından turizm master planlarını isteyin

Bodrum’daki turizm sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılan “Turizm Sektörü ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması”na Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi İdris Akbıyık, Kültür ve Turizm Bakanlığı il ve ilçe müdürleri, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy uzun yıllardır Bodrum’da yaşadığını ve Bodrum’un birçok sorununa hakim olduğunu söyledi.

Türk turizminin son beş yılda pek çok sorunu mega seviyede yaşadığını anlatan Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmin artık dünyadaki tüm sorunlardan etkilendiğini vurgulayarak, 2018’de bakanlık olarak başlattıkları strateji değişikliği ile krizlere karşı önlem almaya başladıklarını anlattı.

MUĞLA TURİZMDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR

Ege Bölgesi’nin turizm pastasından yüzde 10 pay aldığını söyleyen Bakan Ersoy, “Bodrum’un, Muğla’nın bu zenginliğe sahipken turizmden hak ettiği payı alamaması düşündürücü” dedi.

Ersoy, turizmcilere hitaben yaptığı konuşmasında, “Belediye başkan adaylarından turizm master planlarını isteyin” çağrısında bulundu:

– Bodrum, Türkiye’nin en nitelikli turizm gruplarını ağırlayan bölgesi. Büyük bir hazine. Ama onlara hizmet edecek ne altyapı ne üstyapı var. Turizm sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı ile olabilecek bir sektör değil. Bütün bölgenin sahip çıkması gereken, yerel yönetimlerin merkezi yönetim ile birlikte ortak projeleri hayata geçirmesi gereken bir sektör.

– Eğer bir turizm şehriysek, gelirlerimizin büyük kısmı turizme endeksliyse, o zaman yerel yönetim seçimlerinde mutlaka adaylarınızdan turizm master planlarını isteyin. Turizm master planları büyükşehir belediyelerinin konusudur. Çünkü potansiyeli en iyi sizler bilirsiniz.

BODRUM TÜRKİYE’NİN MARKA YÜZÜ

– Bodrumla ilgili bana bir proje geldiğinde canı gönülden yapmaya hazırım. Bodrum’u sadece Bodrum olarak görmüyoruz. Türkiye’nin marka yüzü, tanıtım yüzü olarak görüyoruz. Bodrum, nitelikli turizm açısından Türkiye’nin bir cazibe noktası. Biz bunu çok iyi değerlendirmek istiyoruz. Sizlerden tek isteğimiz bize yardımcı olmanız.

– Birçok proje geliştiriyoruz. Birçoğu da dinlenmeden, siyasi gerekçelerle, rant projesi denip reddediliyor. Projeleri inceleyin. İki tarafı da dinleyin. Zaten siz şehriniz adına en doğrusuna karar vereceksiniz. Bize anlatma fırsatı verirseniz, bizler de proje detaylarını seve seve paylaşırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x