Başbakanın istifa kararı gündemden düşmüyor

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar’ın görevinden “sürpriz istifa” kararı, bu kararın hemen öncesinde İrlanda kökenli ABD Başkanı Joe Biden’ın yüzüne kameralar önünde Gazze konusunda sitem ettiği konuşması nedeniyle gündemdeki yerini koruyor.

İrlanda’da 2017’den bu yana Fine Gael partisinin genel başkanlığını yürüten 45 yaşındaki Varadkar, dün başkent Dublin’de yaptığı istifa açıklamasında, ülkesine liderlik ettiği süreyi “hayatının en tatmin edici dönemi” olarak tanımladı.

İki kez İrlanda Başbakanı olarak görev yapan Varadkar, konuşması sırasında duygulanarak, görevini bırakma nedenlerinin “hem kişisel hem de siyasi” olduğunu belirtti.

YEREL MEDYA: İSTİFA KARARI SÜRPRİZ OLDU

Başbakanlık görevinden istifa eden Varadkar, parlamento üyesi olarak kalmaya devam edecek.
İrlanda ve İngiliz basını, istifa kararının “sürpriz” olduğu ve Varadkar’ı böyle bir karar almaya iten nedenin henüz bilinmediğini belirtti.

Başbakanlık görevini üstlendiğinde 38 yaşında ve ülkesinin “en genç Başbakanı” ünvanına sahip olan Varadkar, istifa kararının hemen öncesinde Aziz Patrick Günü dolayısıyla ABD’ye ziyaret gerçekleştirmişti.

Leo Varadkar’ın, İrlanda asıllı ABD Başkanı Biden’ın Beyaz Saray’da Aziz Patrick Günü için verdiği davette, Gazze’de yaşananları İrlanda’nın geçmişine benzettiği konuşması gündeme oturmuştu.

Varadkar, konuşmasında, Biden’a, İrlandalıların Filistin halkıyla empati kurmasının nedeninin, Gazze halkının kendi yaşadıklarına benzer acılar çekmesi olduğunu hatırlatmıştı.

Gazze’deki insanlık dramını, ülkesinin sömürgeleştirildiği dönemde yaşananlara benzeten Varadkar, “Kendi tarihimizi onların gözlerinde görebiliyoruz” ifadesiyle ABD Başkanı’na sitemde bulunmuştu.

Varadkar, “Dünyayı dolaştığımda liderler bana sık sık ‘İrlandalıların, Filistin halkına karşı neden bu kadar empati duyduğunu’ soruyor. Cevabı basit, onların gözlerinde kendi tarihimizi görüyoruz. Yerlerinden edilmesi, mülklerinin ellerinden alınması, ulusal kimlikliklerinin kabul edilmemesi, zorunlu göç, ayrımcılık ve açlığın hikayesi…” ifadelerini kullanmıştı.

İrlanda’nın, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına Avrupa’da en çok karşı çıkan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Varadkar, İrlandalıların, Gazze’de yaşanan felaketten derin endişe duyduğunu belirtmişti.

Biden’a, bir İrlandalı olarak demokrasinin gerekliliklerini yerine getirmesi ve Gazze’deki dramın son bulmasına öncülük etmesi çağrısında bulunan Varadkar, “Gazze halkı, acil gıdaya, ilaca, barınağa ve özellikle de bombardımanın durmasına ihtiyaç duyuyor” demişti.

GAZZE İÇİN BİR DİZİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

İrlanda parlamentosunun alt kanadı Dail’de yapılan bir oturumda da İsrail’in artık ABD dahil dünyadaki hiçbir ülkeyi dinlemediğini kaydeden Varadkar, “Öfke gözlerini kör etmiş durumda ve gittikleri yolda ilerleyerek uzun vadede kendi güvenlikleri açısından durumu çok daha kötü hale getireceklerine inanıyorum” ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca, Varadkar, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e geçen ay gönderdiği mektupta, AB’den İsrail’le ticari bağların gözden geçirilmesini talep etmişti.

Varadkar, AB’nin, Gazze konusunda açık ve güçlü bir tutum benimsemeyerek ve çifte standart uyguladığı algısı vererek “kredibilitesini kaybettiği” uyarısında da bulunmuştu.

– İrlanda, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye verdiği destekle ön plana çıkıyor

Varadkar başta olmak üzere İrlanda, 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye verdiği destekle ön plana çıkıyor.

İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins de Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin, “İsrail’in UNRWA’yı yok etme kampanyası yürüttüğü” açıklamalarına atıfta bulunarak, böyle bir kampanyanın başlatılmasını “utanç verici bir rezalet” olarak nitelemişti.

İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin de Gazze’deki insani krizi “insan yapımı” olarak nitelemiş ve “tamamen kabul edilmez” olduğunu belirtmişti.

Ayrıca, İrlanda, bazı ülkelerin UNRWA’ya finansal desteği kesme kararının ardından Ajans’a 20 milyon avroluk finansal destek sağlayacağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x