“Rize’de anne ve babasından ölüm aylığını alabilmek için danışıklı olan boşanan 14 kişi tespit edildi”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Rize İl Müdürlüğü, geçen yıl il genelinde 14 kadının, anne ya da babasından kalan emekli aylığına hak kazanabilmek için muvazaalı (danışıklı) boşandığını belirledi. SGK Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı, muvazaalı boşanan kişilerin açtığı davaları kaybetmediklerini belirterek, “Aylık bağladığımız tarihten tespit edip kestiğimiz tarihe kadar olan bütün verilen maaşlarını faiziyle beraber geri istiyoruz” dedi.

SGK Rize İl Müdürlüğü, gelen ihbarlar doğrultusunda, geçen il genelinde 14 kadının, anne ve babasından kalan emekli aylığını alabilmek için muvazaalı (danışıklı) boşandığını tespit etti. SGK Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Fiilen birlikte yaşadığının tam tespitinden sonra karar veriyoruz”

“Muvazaalı boşanmada, boşandığı eşiyle birlikte yaşamasına rağmen babadan yahut anneden maaş alma durumu yaşanmakta. 2022 yılında Rize’de 14 tane tespitimiz oldu bu konuda, kurumumuzun denetim elemanlarının saptamalarıyla. İkametgah durumlarına, muhtarlıklara bakarak araştırmalar yapılıyor. Fiilen birlikte yaşadığının tam tespitinden sonra karar veriyoruz buna. Bu konuda dava kaybetmiyoruz. Maaşı kestiklerimiz, mahkeme yoluna başvursalar bile kaybediyorlar. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de bu tür durumlar söz konusu.

“Gerçekten boşanıp boşanmadığını tespit ediyoruz”

Kişi bize gelip anneden veya babadan ölüm aylığı müracaatını yapmışsa ve biz bu kişinin boşanmış olduğunu görüyorsak -ki görüyoruz da- biz, bunların bazılarını denetime yazıyoruz. Gerçekten boşanıp boşanmadığını tespit ediyoruz. Eşinden ayrılmış, baba maaşına girenlere, zaman zaman ihbar ve şikayet olmadan da denetleme yapıyoruz. Hak sahibi olabilmesi için kızın çalışmaması, gelir-aylık almaması, bir de evli olmaması gerekiyor. Kişi evlenmişse hiçbir şekilde babasından maaş alamaz. Gerçekten boşanmışsa ve bir iş yerinde çalışamıyorsa kanun o kız çocuğa maaş hakkı veriyor. Erkek zaten babadan maaş alamaz. Erkeklerde 18 yaşına kadar ya da okuyorsa 25 yaşına kadar anneden veya babadan ölüm aylığı hakkı var. Kızlar, bekar kaldığı sürece, evlenip boşanıp bekar kaldığı sürece de babadan maaş alabilir. Eşinden boşanmış, anneden veya babadan maaş bağlanmış, daha sonra evlenmiş ama bu resmi değil; biz, orada SGK olarak devreye giremiyoruz. Gayrı resmi evlenmişse maaş almaya devam ediyor, ama boşandığı eşiyle fiilen yaşama pozisyonu varsa ve anne yahut babadan ölüm aylığı almaya devam ediyorsa SGK o zaman devreye giriyor.

“Tekrar evlenenler oluyor”

Aylık bağladığımız tarihten tespit edip kestiğimiz tarihe kadar olan bütün verilen maaşlarını faiziyle beraber istiyoruz. Kişiye borç çıkartıyoruz, ödeme yapmıyorsa hukuk birimimiz kanalıyla icra durumuyla tahsilat yönüne gidiyoruz. Şu anda böyle durumlar var. Tahsilatta zorluklar çekiyoruz. Kadınların üzerinde bir malvarlığı, gelir pozisyonu olmayınca, takip etmekle birlikte bekleyen alacaklarımız da çok oluyor. Yaptığımız tespitlerden sonra tekrar evlenenler oluyor. Veya boşandığı eşi öldükten sonra baba maaşına girebiliyorlar. O maaşa girdikleri zaman veya eşiyle tekrar evlendikleri zaman tahsilat gücümüz artıyor, oradaki maaşından borcumuzu kesmeye başlıyoruz.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir