Ripple CEO’su, SEC’in kripto baskısı konusunda Kongreye çağrıda bulundu

Investing.com – Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’e yönelik son eleştirisinde kurumun kesin bir yargı yetkisine sahip olmadan belirsizliği kullanarak orantısız güç kullandığını iddia etti. 

Ripple CEO’su son günlerde gündemde sıkça yer alan SEC davasıyla ilgili yeni bir cephe açıyor. Brad Garlinghouse, konuyla ilgili son açıklamasında ABD Kongresine SEC’in kripto sektörüne yönelik baskısının sorgulanması çağrısında bulundu. 

SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto varlıklara yönelik iddialarının anlaşılamayacak seviyelere çıktığı konusunda eleştirilerini sunan Garlinghouse, SEC’in yargı yetkisinin netleşmemesinden kaynaklı oluşan belirsizliği kullandığını iddia etti. Diğer yandan Gary Gensler, mevcut menkul kıymet yasalarının kripto paraları düzenlemek konusunda yeterli olduğunu savunurken bu görüşe karşı çıkan Ripple CEO’su, bu durumun Kongre’de soruşturulması gerektiğini düşünüyor.SEC Başkanı ile ilgili eleştirilerine devam eden Garlinghouse, Gensler’in belirsizlik ortamında mevzuata uymak yerine kişisel görüşlerini dikte ettirmeye çalıştığını iddia etti. 

SEC ile Ripple arasındaki dava devam ederken geçtiğimiz hafta davanın kısa bir süre sonra ve Ripple lehine sonuçlanacağına dair bazı spekülasyonların ortaya çıkması, XRP’de önemli kazannçlara neden oldu. Bunun yanında hafta başında CFTC’nin Binance’e dava açması, XRP’nin bir sıçrama daha yapmasına neden oldu. Öyle ki CFTC, Binance davasında Bitcoin ve Ethereum’dan emtia olarak bahsetti. 

Bu detayı yorumlayan XRP savunucuları, bu dava sürecine göre XRP’nin de emtia sınıfında görülebileceği ve SEC davasında bir avantaj daha elde edilebileceğini iddia etti.

Son gelişmelere göre XRP, hafta ortasında 0,58 dolar kadar yükseldikten sonra kısmi bir düzeltme ile bugün 0,53 dolar sınırında hareket ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir