Nijer’de darbecilerden “dışarıdan” askeri müdahaleye karşı uyarı

T24 Dış Haberler

Nijer’de demokratik yollarla seçilen yönetimi deviren cunta yönetimi, Afrikalı liderler ülkede anayasal düzenin tekrar sağlanması için yapılacak potansiyel baskıyı konuşmaya hazırlanırken, herhangi bir silahlı müdahaleye karşı uyarıda bulundu.

15 üyeli Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve 8 üyeli Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği, bugün Nijeya’da toplanacak. Görüşmelerde Nijer’in kurumlarla ilişkisinin askıya alınması, ülkenin bölgesel merkez bankası ve finansal piyasalarla ilişiğinin kesilmesi, ayrıca sınırların kapatılması ele alınacak. 

Batı Afrikalı liderler, darbeciler tarafından göreve getirilen General Abdourahamane Tchiani yerine Cumhurbaşkanı Mohamed Bazum’un tekrar görevine dönmesini hedefliyor.

Pazar günü yapılacak zirveyle ilgili cumartesi günü açıklamalarda bulunan cunta sözcüsü, “Toplantının hedefi, ECOWAS üyesi olmayan diğer ülkelerle birlikte Nijer’e yönelik bir askeri müdahale planını onaylamak” dedi. 

Sözcü, “ECOWAS veya başka maceracılara vatanımızı koruma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz” ifadelerini kullandı. 

Cunta, cumartesi günü ikinci bir açıklama yayımlayarak halkı pazar sabahı 7’de ECOWAS’ı protesto etmek için sokağa davet etti.

Nijer’deki darbe, ülkenin komşuları ve uluslararası partnerleri tarafından yaygın olarak kınandı.

Cumhurbaşkanı Bazum, perşembe günü sarayında alıkonulduktan sonra bir daha görülmedi. Ancak darbeye karşı olan ülkeler, Bazum’u ülkenin başı olarak tanımaya devam ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x