MHP’nin hedefi Doğu ve Güneydoğu’da oylarını katlamak

ÖNDER YILMAZ Ankara – MHP’nin 2018 seçim beyannamesinde başta çalışan kesime yönelik olmak üzere vadettiği konu başlıklarının yüzde 75-80’inin Cumhur İttifakı ekseninde hayata geçirildiği belirtiliyor. Bu hafta sonu açıklanacak “Yükselen Türkiye Vizyonu” başlıklı yeni seçim beyannamesinin odak noktası ise “afetler, ekonomi ve yeni anayasa ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin uyum değişiklikleri” olacak.

Afetlerle mücadele, önleyici tedbirler ve afet sonrası yapılacaklara ilişkin önerilere ağırlık verilen beyannamede, dış politikada Ankara merkezli bakış açısı ve terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapılacak. Üniversite sınavının kaldırılması gibi vaatler yer alacak.

Selçuklu hilali

Cumhur İttifakı çatısı altında ancak kendi listesiyle seçime girme kararı alan MHP, milliyetçi oyların yoğun olduğu “Selçuklu Hilali” olarak nitelendirilen bölgeye odaklandı. Aydın, Mersin, Muğla, Denizli’den, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Çorum, Yozgat’a varan ve Karabük, Kastamonu, Amasya, Bartın’ı içeren hatta milletvekili sayısını artırmayı arzulayan MHP lideri bu illerde aday listelerini hazırlarken sahadan gelen sinyalleri dikkate aldı. Oy oranını yükseltmeye kilitlenen MHP, Örneğin Bartın’da eski belediye başkanı Cemal Akın’la vekillik çıkarmayı arzuluyor.

Sürpriz hazırlığı

24 Haziran 2018 seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu illerinde oy patlaması yapar MHP, 2015’teki seçimlere oranla Şırnak’ta 3,5 kat, Batman, Tunceli, Diyarbakır ve Van’da 3 kat olmak üzere 23 ilde oylarını arttırmıştı. MHP bu bölgelerdeki oy artışının 14 Mayıs seçimlerinde süreceğini değerlendiriyor. MHP özellikle Bingöl’de rakiplerine sürpriz yapabileceğine inanıyor. Aday gösterilen ilçe başkanlığı da yapmış iş insanı Metin Keskin ile bu ilden vekillik kazanılabileceği belirtiliyor. Bingöl’ün yanı sıra, Muş, Batman, Van, Bingöl, Bitlis de MHP’nin odaklandığı iller arasında.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir