Karar yazarı Çakır: Neden Uluslararası Adalet Divanı’na İsrail’i şikayet eden Türkiye olmadı?

Karar yazarı Elif Çakır, Güney Afrika Cumhuriyeti “Gazze’de soykırım yaptığı” gerekçesiyle İsrail aleyhine Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) başvurdu ve ihtiyati (geçici) tedbir talebinde bulunmasına işaret ederek, “Oysa her fırsatta “Netanyahu’nun gerekli cezayı almasını istediğini” ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu adımı atması gerekmez miydi?” dedi.

Erdoğan’ın “Bizim vermiş olduğumuz bütün belgeler ciddi manada Lahey’de iş görüyor. Bu belgeleri artırarak vermeye devam edeceğiz ve inanıyorum ki şu anda bizim o teslim ettiğimiz belgelerle İsrail orada mahkûm olacaktır.” sözlerini hatırlatan Çakır’ın “İsrail’i Lahey’de sanık sandalyesine oturtan neden Türkiye olmadı?” başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Mademki Lahey’deki duruşmada Türkiye’nin verdiği belgeler ciddi manada iş görüyor. O  zaman neden Uluslararası Adalet Divanı’na İsrail’i şikayet eden Türkiye olmadı?

Konuştuğu her platformda Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Netanyahu başta olmak üzere bütün “Gazze kasaplarından” hesap sormasını istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan neden elindeki belgelerle Lahey’e başvurmadı.

Lahey’den İsrail’i durdurmasını istemedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türkiye elindeki belgeleri UAD’e değil, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne vermeyi tercih ettiğini öğreniyoruz ne yazık ki?

Maalesef.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x