Enflasyon sonrası dolar sert düştü; euro, frank ve altın yükselişini hızlandırdı

Investing.com – ABD enflasyon verisinin ardından dolar endeksi 101,45’e gerileyerek Şubat FOMC sonrası en düşük seviyeye indi. Euro/dolar ise dolardaki gerileme ile 1,10’a çıkarak 2 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Manşet düştü, çekirdek enflasyon yüksek kaldı

ABD’de manşet enflasyonun Mart’ta aylık %0,1 ile düşük oranda artış göstermesi ve yıllık enflasyonun %6’dan %5’e gerilemesi olumlu karşılanırken çekirdek enflasyonun aylık %0,4 artış göstermesi ve yıllık %5,6 ile inatçı kalmaya devam etmesi Mayıs’ta faiz artışı beklentilerini kuvvetlendirdi. Buna karşın piyasalarda Mayıs faiz artışının son olarak görülmesi ve bu yıl faiz indiriminin olacağı yönündeki düşünce doların gerilemesine neden oluyor.

Verinin ardından piyasalarda oynaklık arttı

Günlük bazda dolar endeksi %0,70 gerilerken euro/dolar %0,80 oranında artış yaşadı. Günün ilk yarısında satıcılı fiyatlanan sterlin/dolar ise %0,50 primle 1,2480’e çıktı.

Gelişmiş ülke paralarından günlük bazda dolar karşısında en iyi performansı İsviçre frangı gösteriyor. dolar/frank %1’lik düşüşle 0,8950’ye inerek Haziran 2021 sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Enflasyon verisi ve dolardaki düşüşle bugün gelişen ülke paralarının TL hariç hepsinde pozitif fiyatlama var. Günlük bazda en iyi performansı Macaristan forinti ve Kolombiya pesosu gösteriyor.

Günün ilk yarısında 19,33 üzerine çıkan dolar/TL, ABD enflasyonuna önemli bir tepki vermedi. Fiyat son saat itibarıyla 19,32’den işlem görüyor.

Gram altın rekor tazeledi

Enflasyonun Fed’den yıl içi faiz beklentilerinde önemli bir değişiklik yaratmaması ve ABD tahvil faizi ile dolar göstergesindeki düşüşün etkisiyle ons altın 2.028 dolara çıktı. Gram altın da ons altının %1’lik artışı ile 1.259 TL’yi görerek rekor tazeledi. Ancak ilk tepkinin ardından ons fiyatı açılış seviyesine geri döndü ve şu dakikalarda 2.012 dolardan işlem görüyor. Gram altın da rekor seviyeden 1.244 TL’ye inmesinin ardından 1.249 TL’den fiyatlanıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir