Dev GMX Balinası, Bu 2 Kripto Parada Short Açtı!

16 Mart’ta, türev protokolü GMX platformunun dev balinası ve Mechanism Capital’in kurucusu Andrew Kang harekete geçti. Kang, en büyük iki kripto para birimindeki uzun pozisyonunu kapattı ve ardından bunlarda açığa satış pozisyonu (short) açtı. İşte detaylar…

GMX balinası Bitcoin ve Ethereum için pozisyon açtı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Mechanism Capital’in kurucusu ve dev GMX balinası olan Andrew Kang,  (0xe8c19db00287e3536075114b2576c70773e039bd), bugün ETH ve BTC’deki uzun pozisyonlarını kapattı ve hemen 5,6 milyon doların üzerinde bir kısa pozisyon açtı. Pozisyonların toplam değerinin 5.6 milyon doların üzerinde olduğu aşağıdaki verilerle görülmekte:

Peki, Andrew Kang neden böyle bir ticaret yöntemi seçti? Bunun için, öncelikle long (uzun) ve short pozisyonları (açığa satış) ele almak gerekmekte. Uzun ve short pozisyonlar, kârı güvence altına almak için gereken fiyatın iki potansiyel yönünü gösterir. Uzun pozisyon açan traderlar, fiyatın belirli bir noktadan yükselmesini beklerler. Kimine göre uzun pozisyon açmak kripto para birimini satın almakla eşdeğerken; açığa satmak, kripto para birimini satmakla eşdeğer.

Kang’ın açtığı pozisyonlar ne anlama geliyor?

Yani Kang, yakın zamana kadar Bitcoin ve Ethereum’daki uzun pozisyonuyla, yükseliş bekliyordu. Diğer yandan açığa satış yapan traderlar, fiyatın giriş noktasından düşeceğini umarlar. Yani Kang, en son hamlesiyle, bu iki coin’de düşüşe geçtiğinin sinyalini verdi. Zira uzun bir pozisyonda, kripto traderı bir kripto para birimi satın almıştır ve fiyatı yükseldiğinde satmayı beklemektedir. Bazı traderlar, böylece uzun vadeli işlem yapma eğilimindedir. Yükselen piyasalardan yararlanmaya çalıştıkları için bu tür traderlar piyasada “boğa” olarak adlandırılır.

Bu, özellikle genellikle genişlemeye yönelen kripto para piyasası için geçerlidir. Geniş zaman dilimlerine bakıldığında BTC’nin yüksek seviyeler oluşturduğu görülüyor. Bununla birlikte, kripto piyasası kademeli olarak genişlemesine rağmen, neredeyse her ralliden sonra büyük düzeltmeler gerçekleştiriyor. Bu nedenle düşüş eğilimi gösteren, açığa satış yapan yani short pozisyon açan yatırımcılar için de bolca yer var. Short pozisyon açan kişiler, kripto para birimine karşı bahis oynuyorlar ve fiyatının düşmesini bekliyorlar.

Uzun ve short pozisyon kavramı evrenseldir ve tüm piyasalar ve varlıklar için geçerlidir. Ayrıca, bir dayanak varlığın fiyatını takip eden ticarete konu araçlar olan türevler gibi hibrit yatırım ürünleri ile entegre edilebilir. Böylece, türevler, belirli bir varlığa gerçekten sahip olmadan uzun süre ticarete devam etmenizi sağlar. Örneğin, vadeli işlem borsaları, kripto para birimini alıp satmadan Bitcoin fiyatındaki dalgalanmalardan yararlanmanıza olanak tanır. Ünlü GMX balinası da böyle bir yolu seçmiş gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir