6’lı masa çatladı, CHP’nin hukukçuları imdada yetişti: ‘Erdoğan aday olamaz!’

Geçmişte “muhtar bile olamaz” diyerek önünü tıkamaya çalıştıkları Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine girememesi için bazı çevrelerin girişimi devam ediyor.

Kamuoyunda “CHP’nin hukukçusu” olarak lanse edilen 7 isim, Başkan Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde aday olamayacağını savundu. Eski Yargıtay Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, avukat Şenal Sarıhan gibi hukukçular, Erdoğan’ın adaylığının kabul edilmesi yönünde karar verenlerin de yargılanması gerektiği yönünde tehditvari ifadeler kullandı.

Anayasa’daki “2 defa seçilme” kuralı üzerinden gündeme taşınan iddialar, 2017 yılındaki Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından ilk cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılında bu sistemde ikinci defa aday olacağı gerçeği perdeleniyor.

Hukukçuların açıklamasının, 6’lı koalisyonda “Cumhurbaşkanlığı yardımcılarının sayısı ve görevleri” ile ilgili tartışmaların ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın son sözleriyle birlikte yeniden alevlenmesi üzerine yapılması dikkat çekti.

İşte CHP’li hukukçuların Erdoğan’ın adaylığına karşı yaptıkları o açıklamalar:

Eski Yargıtay Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan:

Anayasa hukukçusu ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu:

Anayasa hukukçusu ve 24. Dönem CHP Milletvekili Süheyl Batum:

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan:

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve CHP Üyesi Ömer Faruk Eminağaoğlu:

Hukukçu Metin Günday:

Avukat Şenal Sarıhan:

FİKİR 6’LI KOALİSYONUN

Altılı koalisyon masasının 26 Ocak’ta yayınladığı mutabakat metninde, Cummhurbaşkanı Eerdoğan’ın adaylığına karşı çıkılan şu maddeye yer verilmişti:KILIÇDAROĞLU BİR ÖYLE BİR BÖYLE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Şubat 2022’de katıldığı bir canlı yayın programında kendisine yöneltilen, “Erdoğan’ın adaylığına karşı üçüncü dönem itirazı yapacak mısınız?“sorusuna ise şu cevabı vermişti:

TANE TANE ANLATTI, CHP’NİN HUKUKÇULARI YİNE ANLAMADI

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Başkan Erdoğan’ın adaylığı ile ilgili manipülasyonlara şöyle cevap vermişti:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir